
IMPRESSA C60
Simple and elegant
Turn, press, enjoy – that’s how easy it is to enter the world of IMPRESSA! With the one-switch operating concept of the Rotary Switch and the 11-language plain text display, it’s easy to create the perfect coffee everytime. Thanks to the high-performance conical grinder, the beans are always freshly ground. The simple, compact design with its elegant combination of matte and gloss black gives the IMPRESSA C60 an imposing yet understated look in any surroundings.
IMPRESSA C60 - Piano Black
Art. No. 15006
Simple operation
Thanks to the one-switch operating concept of the smart Rotary Switch and the 11-language plain text display, you are just one touch of a button away from the perfect cup of coffee. The machine is also designed to be easy to program and care for.

Height-adjustable coffee spout
The height of the coffee spout can be adjusted between 2.6 - 4.4 inches to allow any size of cup to be used, from small espresso cups to large coffee cups. This prevents the coffee from splashing on the machine and produces a perfect, velvety crema.

Fine foam frother
The revolutionary fine foam technology ensures unique milk foam quality with a fine, feather-light consistency. It's the perfect way to give the finishing touch to your favourite beverages.

Compact elegance
The IMPRESSA C60 is a combination of striking clean lines, compact dimensions, high-quality materials and uncompromising workmanship. Compact enough to fit anywhere, it cuts a striking figure with matte and gloss surfaces in understated black.

IMPRESSA C60: Specifications
| Number of specialties | 4 |
|---|---|
| Espresso | |
| 2 × Espresso | |
| Coffee | |
| 2 × Coffee |
| Grinder | Multi-level high-performance conical grinder |
|---|---|
| Powder chute for ground coffee | |
| Variable brewing unit | 5 – 16 g |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Display | Plain text / graphic display |
|---|---|
| Individually programmable quantity of coffee water | |
| Individually programmable coffee strength | 4 levels |
| Individually programmable brewing temperature | 2 levels |
| Rotary Switch |
| Height-adjustable/width-adjustable coffee spout | 65 – 111 mm / – |
|---|---|
| Water tank capacity | 1.9 l |
| Bean container holding capacity | 200 g |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 16 |
| Cord length | 1.1 m |
| Voltage / power | 120 V ~ / 1450 W |
| Current | 10 A |
| Weight | 9.6 kg |
| Dimensions (W×H×D) | 28 × 34.5 × 41 cm |
| Article number, Product code | 15006, Black |
| EAN code | 7610917150069 |
Some browsers may not display PDF files correctly. We recommend downloading the file before opening it (right-click and select “Save link as…”).
Instructions for use IMPRESSA C60/C65
Dismantling and rinsing the fine foam frother
Enjoy fine, feather-light milk foam whenever you want it. Just remember to dismantle and rinse the frother every day if you have been preparing milk. This only takes a few minutes.

