
C3
The automatic pure-coffee machine in the premium economy class
Minimalist and first-class: the C3 is a powerful yet compact automatic coffee machine. Equipped with a full-size brewing unit and the P.A.G. grinder, it makes black specialty coffees with character and an intense aroma. The C3 also features the Pulse Extraction Process (P.E.P.®), which gives the espresso a dense, velvety-soft crema, from mild to strong.
C3 perfectly placed

C3 - Piano White (NAA)
Art. No. 15780
Black coffee specialties: pure pleasure
The C3 focuses on black specialty coffees, which it prepares to perfection. Thanks to technologies such as the Pulse Extraction Process (P.E.P.®) and the full-size brewing unit, it creates specialty coffees with character and a variety of aromas. The consistency of grind, which can be selected in seven levels from mild to intensive, rounds off the preparation process. With the dual-cup function, nothing stands in the way of a shared coffee moment – the selected beverage is prepared in two cycles.

Make delicious coffee in no time
With its four buttons, the Easy Control Panel is in keeping with the minimalist principle of the C3. It is self-explanatory and makes it easy to brew a delicious cup of coffee at the touch of a button. To enrich the convenience of simplicity with individuality, the J.O.E.® app is also available. JURA Operating Experience makes it easier to set the coffee strength or water quantity and also allows you to set the temperature of the beverage and store personal taste profiles on the C3.

Sophisticated, compact design
Inspired by our premium segment, the C3 boasts a sophisticated and timeless wave design: curved structures characterize the water tank and emphasize the chrome cup grille. The momentum of the waves is continued on the convex-concave front, capturing the design language in a harmonious unit. With its clear aesthetics, creative simplicity and compact format, the automatic pure-coffee machine will delight anyone who loves design and black specialty coffees.

C3: Specifications
| Number of specialties | 4 |
|---|---|
| Espresso | |
| 2 × Espresso | |
| Coffee | |
| 2 × Coffee |
| Wi-Fi connection to home network | |
|---|---|
| Transmitter supplied as standard | - |
| Grinder | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | |
| Variable brewing unit | 5 – 16 g |
| High-performance pump, 15 bar | 1 |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Fluid systems | 1 |
| Display | Easy Control Panel |
|---|---|
| Individually programmable quantity of coffee water | |
| Individually programmable coffee strength | 3 levels |
| Individually programmable brewing temperature | 3 levels |
| Compatible with J.O.E.® |
| Automatic filter detection | |
|---|---|
| Filter cartridge | CLEARYL Smart+ |
| Integrated rinsing, cleaning, and descaling program | |
| Monitored drip tray | |
| JURA hygiene: TÜV-certified |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time |
| High-gloss front panels |
|---|
| Height-adjustable/width-adjustable dual spout | 3.1 – 4.3 in / – / / |
|---|---|
| Height-adjustable/width-adjustable coffee spout | 80 – 110 mm / – |
| Water tank capacity | 54 oz / 1.6 l |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 16 |
| Bean container holding capacity | 7 oz / 200 g |
| Cord length | 43.3 in / 1.1 m |
| Voltage / power | 120 V ~ / 1450 W |
| Current | 10 A |
| Stand-by power | ≤ 0,5W |
| Weight | 19.4 lbs / 8.8 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 10.2 in × 12.8 in × 17.2 in / 26 cm × 32.5 cm × 43.7 cm |
| Article number, Product code | 15780, Piano White (NAA) |
| EAN code | 7610917157808 |
| Country of production | Made in Portugal |
| Model year | 2025 |
| Measuring spoon for ground coffee | |
|---|---|
| 3-phase cleaning tablets | |
| CLEARYL Smart+ filter cartridge | |
| Filter extension/filter casing | |
| Instructions for use | |
| Warranty conditions |
C3 (NAA) Instructions for Use
C3 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (EN)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLEARYL Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLEARYL Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.


