
C9
Two worlds of indulgence in a compact format
With an impressive choice of hot brew and light brew, it conjures up a cupful of coffee aromas ranging from full-bodied to light and airy. With its Professional Aroma Grinder, three brewing processes and full-size brewing unit, the C9 can handle 17 specialty coffees. The selection on offer includes popular classics as well as the flat white, cortado and espresso macchiato trend specialties. For the ultimate ready-to-drink enjoyment with mild aromatic light brew specialties.
C9 perfectly placed

C9 - Piano Inox (NAA)
Art. No. 15751
Coffee variety in two worlds of indulgence
The C9 presents a clear specialty selection in two worlds of indulgence, keeping things both classic and avant-garde. It masters pure coffee with its full aroma bouquet and creates light brew for the light and ultimate ready-to-drink enjoyment. With espresso macchiato, cortado and flat white, this sophisticated yet compact device expands its range of specialty coffees to delight coffee fans who enjoy intense coffee notes with milk foam or milk alternatives.
Light brew and hot brew for variety and indulgence
Double the choice and varied coffee enjoyment with two worlds of indulgence: The C9 brews classic hot and innovative mild options. Thanks to the Light Extraction Process, it offers ready-to-drink enjoyment with mild aromatic coffee notes. Brewed at approx. 60 °C and prepared with less coffee, the light brew develops a unique taste profile – at a pleasant temperature and ready to drink. The C9’s specialty coffees also benefit from the full-size brewing unit and, in addition to the standard brewing process, from the Pulse Extraction Process (P.E.P.®).
Compact and stylish design
Based on the premium class, the C9 features an impressively classic and modern design. Its convex-concave front invites indulgence while creating space to present the coffee result. A wave-shaped design characterizes both the water tank and the chrome-plated cup grille, emphasizing the harmonious interplay of details and overall appearance. The C9 combines elegance with simplicity and integrates exceptional performance in a compact format – minimalist, timeless and unmistakable.
C9: Specifications
| Number of specialties | 17 |
|---|---|
| Espresso | |
| Light Brew espresso | |
| 2 × Espresso | |
| Coffee | |
| Light Brew coffee | |
| 2 × Coffee | |
| Cortado | |
| Light Brew cortado | |
| Espresso macchiato | |
| Light Brew Espresso macchiato | |
| Cappuccino | |
| Light Brew cappuccino | |
| Flat white | |
| Light Brew flat white | |
| Latte macchiato | |
| Light Brew latte macchiato | |
| Portion of milk foam |
| Light Extraction Process | |
|---|---|
| Wi-Fi connection to home network | |
| Transmitter supplied as standard | - |
| Grinder | Professional Aroma Grinder (P.A.G.) |
|---|---|
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | |
| Variable brewing unit | 5 – 16 g |
| High-performance pump, 15 bar | 1 |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Fluid systems | 1 |
| Milk system / interchangeable milk spout | HP1 / CX1 |
| Display | 2.8" color display with buttons |
|---|---|
| Individually programmable quantity of coffee water | |
| Individually programmable coffee strength | 10 levels |
| Individually programmable consistency of grind | 7 levels |
| Individually programmable brewing temperature | 3 levels |
| Individually programmable amount of milk/milk foam | |
| Compatible with J.O.E.® |
| Automatic filter detection | |
|---|---|
| Filter cartridge | CLEARYL Smart+ |
| Integrated rinsing, cleaning, and descaling program | |
| Monitored drip tray | |
| JURA hygiene: TÜV-certified |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time |
| High-gloss front panels |
|---|
| Height-adjustable/width-adjustable dual spout | 75 – 115 mm / – |
|---|---|
| Water tank capacity | 54 oz / 1.6 l |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 16 |
| Bean container holding capacity | 7 oz / 200 g |
| Cord length | 43.3 in / 1.1 m |
| Voltage / power | 120 V ~ / 1450 W |
| Current | 10 A |
| Stand-by power | ≤ 0,5W |
| Weight | 20.9 lbs / 9.5 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 10.2 in × 12.8 in × 17.2 in / 26 cm × 32.5 cm × 43.7 cm |
| Article number, Product code | 15751, Piano Inox (NAA) |
| EAN code | 7610917157518 |
| Country of production | Made in Portugal |
| Model year | 2025 |
| Measuring spoon for ground coffee | |
|---|---|
| Milk pipe including connector | |
| Container for milk system cleaning | |
| Milk system cleaner (mini tabs) | |
| 3-phase cleaning tablets | |
| CLEARYL Smart+ filter cartridge | |
| Filter extension/filter casing | |
| Instructions for use | |
| Warranty conditions |
C9 (NAA) Instructions for Use
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (EN)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (EN)
(PDF, 1.9 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (IT)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (SV)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (FR)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (RU)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (PT)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (ES)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (PL)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (NL)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (DE)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (NL)
(PDF, 2.2 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (CS)
(PDF, 2.1 MB)
C9 (EA/SA/INTA/NAA) J.O.E.® Onboarding (ZH)
(PDF, 2.4 MB)
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLEARYL Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLEARYL Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.
Settings
Easily customise a speciality coffee in the product settings or change various settings in the Cockpit – for example the preferred world of indulgence or the switch-off time.
Optimum use of your C9
Discover how best to use and care for your C9. By following these tips, you can keep your coffee machine hygienic and always enjoy the perfect cup of coffee.







