
ENA 8
small, stunning, simple - freshly ground, not capsuled
The superlative new one-cup machine: small, stunning, simple – a must for all coffee lovers and connoisseurs. The ENA 8 impresses with coffee specialties that are freshly ground, not capsuled. And thanks to the variety it offers at the touch of a button, it is sure to delight even the most discerning palates.
ENA 8 - Metropolitan Black
Art. No. 15281
Small
Only 10.7" wide, 12.7" high and 17.5" deep – this one- cup machine will comfortably fit anywhere.

Stunning
A particular highlight of the design is the round water tank. Its pattern combined with its cylindrical shape is inspired by premium crystal carafes.

Simple
The front 2.8" TFT color display and the clearly defined operating panels make it extremely easy to use.

Freshly ground, not capsuled
Ten different specialties are available at the touch of a button. The first VC compact brewing unit ensures that the coffee always flows into the cup under ideal conditions. The Pulse Extraction Process (P.E.P.®) optimizes the aroma of a short ristretto or espresso. Fine foam technology creates airy, feather-light milk foam for cappuccino or other specialties.

ENA 8: Specifications
| Number of specialties | 10 |
|---|---|
| Ristretto | |
| Espresso | |
| Coffee | |
| Espresso doppio | |
| Espresso macchiato | |
| Cappuccino | |
| Flat white | |
| Latte macchiato | |
| Portion of milk foam | |
| Hot water |
| Transmitter supplied as standard | - |
|---|
| Grinder | Multi-level Aroma G3 grinder |
|---|---|
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | |
| Variable brewing unit | 6 – 10 g |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Milk system / interchangeable milk spout | HP1 / CX1 |
| Display | 2.8" color display with buttons |
|---|---|
| Individually programmable quantity of coffee water | |
| Individually programmable coffee strength | 10 levels |
| Individually programmable brewing temperature | 3 levels |
| Individually programmable amount of milk/milk foam | |
| Individually programmable hot water temperature | 3 levels |
| Compatible with J.O.E.® |
| Automatic filter detection | |
|---|---|
| Filter cartridge | CLEARYL Smart+ |
| Integrated rinsing, cleaning, and descaling program | |
| Monitored drip tray | |
| JURA hygiene: TÜV-certified |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time |
| Cup illumination |
|---|
| Height-adjustable/width-adjustable dual spout | 2.2 – 5.4 in / – 68 – 138 mm / – |
|---|---|
| Height-adjustable hot-water spout | 2.2 – 5.4 in / 68 – 138 mm |
| Water tank capacity | 37.2 oz / 1.1 l |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 10 |
| Bean container holding capacity | 4.4 oz / 125 g |
| Cord length | 43 in / 1.1 m |
| Voltage / power | 120 V / 1450 W |
| Stand-by power | 0 W |
| Weight | 24 lbs / 10.9 kg |
| Dimensions (W × H × D) | 10.7 in × 12.7 in × 17.5 in 27.1 cm × 32.3 cm × 44.5 cm |
| Article number, Product code | 15281, Metropolitan Black (NA) |
| EAN code | 7610917152810 |
| Country of production | Made in Portugal |
| Model year | 2018 |
Changing the filter
Thanks to the integrated RFID (Radio-Frequency-Identification) chip, the CLARIS Smart continuously records information about filter use and alerts the user when the filter capacity has been used up. CLARIS Smart is automatically detected by the coffee machine and water is automatically routed through it.
Descaling the machine
Scale is the biggest enemy of any appliance that uses water. Only use JURA descaling tablets, which remove scale gently to extend the life of your coffee machine.
Cleaning the machine
Cleaning extends the life of your coffee machine and keeps the coffee quality at the highest level. Only use JURA cleaning tablets, which are specially designed to work with the cleaning programme.
Cleaning the milk system
It's easy to keep the milk system in the dual spout hygienic and working perfectly. Just remember to clean the milk system every day if you have been preparing milk. This only takes about two minutes. Only use JURA milk system cleaner, which is specially formulated to clean the milk system.












