
E8
The ultimate best seller
The most successful automatic coffee machine in JURA's history – now even easier to use, with an even greater variety of specialties and an even more sophisticated design.
Whether the One-Touch Cappuccino function for trend specialties such as latte macchiato, flat white and cappuccino or the Pulse Extraction Process (P.E.P.®) that optimizes the extraction time and guarantees the very best aroma for short coffee specialties – equipped with the latest JURA technologies, the new E8 conjures up an impressive range of coffee specialties at the touch of a button.
E8 - Chrome
Art. No. 15271
Professional fine foam frother G2
The new professional fine foam frotherG2 is made from the highest-quality materials and has a stunning look and feel. Specially designed for the preparation of coffee specialties with milk and milk foam, it makes latte macchiato and other beverages with the very best fine-textured foam every time and never fails to impress with its particularly intuitive operating concept.

50% more specialties
JURA's most successful coffee machine has been refined even further. The E8 now prepares a total of 16 different specialties at the touch of a button. It now also offers hot water for green tea, special coffee, espresso doppio and espresso macchiato at the touch of a button.

More beautiful than ever
The water tank in premium ridged design accentuates the clear design concept. The tactile qualities of the tank's metal handle convey quality. What's more, the new, chrome-plated cup grille superbly showcases the perfect coffee specialties. And on top all of these features, it's great to look at too!

P.E.P.® for espressi of outstanding barista quality
A number of top innovations ensure that both classics and trend specialties can be created with breathtaking quality: The AromaG3 grinder is now twice as fast yet preserves all the delicious aroma of the coffee beans. The Pulse Extraction Process (P.E.P.®) ensures the optimum extraction time for a short specialty and delivers a taste explosion for the ristretto and espresso.

E8: Specifications
| Number of specialties | 15 |
|---|---|
| Ristretto | |
| 2 × Ristretto | |
| Espresso | |
| 2 × Espresso | |
| Coffee | |
| 2 × Coffee | |
| Espresso doppio | |
| Espresso macchiato | |
| Cappuccino | |
| Flat white | |
| Latte macchiato | |
| Portion of milk | |
| Hot water | |
| Hot water for green tea |
| Transmitter supplied as standard | - |
|---|
| Grinder | Multi-level Aroma G3 grinder |
|---|---|
| Powder chute for ground coffee | |
| Pulse Extraction Process (P.E.P.®) | |
| Variable brewing unit | 5 – 16 g |
| Thermoblock heating system | 1 |
| Milk system / interchangeable milk spout | HP3 / |
| Display | 2.8" color display with buttons |
|---|---|
| Individually programmable quantity of coffee water | |
| Individually programmable coffee strength | 8 levels |
| Individually programmable brewing temperature | 2 levels |
| Individually programmable amount of milk/milk foam | |
| Individually programmable hot water temperature | 3 levels |
| Compatible with J.O.E.® |
| Automatic filter detection | |
|---|---|
| Filter cartridge | CLEARYL Smart+ |
| Integrated rinsing, cleaning, and descaling program | |
| Monitored drip tray | |
| JURA hygiene: TÜV-certified |
| Energy Save Mode (E.S.M.©) | |
|---|---|
| Zero-Energy Switch or power switch | |
| Programmable switch-off time |
| Cup illumination |
|---|
| Height-adjustable/width-adjustable coffee spout | 2.6 – 4.4 in / – |
|---|---|
| Heigh-adjustable cappuccino spout | 4.4 – 6.2 in |
| Height-adjustable hot-water spout | 4.4 – 6.2 in |
| Water tank capacity | 64 oz |
| Bean container holding capacity | 10 oz |
| Coffee grounds container (approx. servings) | 16 |
| Cord length | 43 in |
| Voltage / power | 120 V / 1450 W |
| Current | 10 A |
| Stand-by power | 0 W |
| Weight | 22 lbs |
| Dimensions (W×H×D) | 11 × 13.6 × 17.3 in |
| Article number, Product code | 15271, Chrome (NA) |
| EAN code | 7610917152711 |
| Country of production | Made in Portugal |
| Model year | 2018 |









